Про заходи з підтримки бізнесу та громадян в умовах карантину
Враховуючи актуальність теми протидії та запобіганню поширенню хвороби СOVID-19 Верховною Радою України запроваджено низку заходів щодо підтримки бізнесу та громадян в умовах встановлення карантину.
Детальніше про такі зміни розповідає нашим читачам заступниця начальника відділу Городнянського бюро правової допомоги Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Тетяна Костюкова.
Основним нормативно-правовим актом, який визначає прийняті нововведення, є Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (Covid-19)» від 17 березня 2020 року № 530-IX ( далі то тексту – Закон № 530-ІХ) .
Вказаним Законом внесені зміни до Закону України «Про запобігання корупції», розділ ХІІІ Прикінцевих положень якого доповнено пунктом 2-1.
Зміст цього закону зводиться до того, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб’єкти декларування подають до 1 червня.
Крім того, суб’єкти декларування, які у період до 1 червня 2020 року не матимуть можливості подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену абзацом першим частини другої статті 45 цього Закону, або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані відповідно до статті 52 цього Закону у зв’язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період.
Варто відмітити, що Закон № 530-ІХ по своїй суті є багатогранним, так як торкається різних сфер суспільного життя, зокрема, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) та протягом 30 днів з дня його відміни.
Протягом зазначеного періоду ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- прийняття рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання;
- зупинення публічним акціонерним товариством “Державний ощадний банк України” видаткових операцій за поточним рахунком внутрішньо переміщеної особи за відсутності проходження фізичної ідентифікації;
- здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування;
- нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;
- припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі;
- примусове виселення із житла та примусове стягнення житла (житлових будинків, частин житлових будинків, квартир, кімнат у квартирах, кімнат, житлових секцій чи блоків у гуртожитках, інших жилих приміщень), що належить на праві приватної власності громадянам України, під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги; примусове виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення.
Відтепер, карантин встановлений Кабінетом Міністрів України, віднесено до форс-мажорних обставин, що можуть бути засвідчені торгово-промисловою палатою України та її територіальними органами.
Позитивним аспектом у прийнятому Законі № 530-ІХ є норма щодо іноземців та осіб без громадянства, які не змогли виїхати за межі України або не змогли звернутися до територіальних органів/підрозділів Державної міграційної служби України із заявою про продовження строку перебування на території України та/або про обмін посвідки на тимчасове/постійне проживання у зв’язку із введенням карантину.
До таких осіб не застосовується адміністративна відповідальність за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, якщо такі порушення настали в період чи внаслідок встановлення карантину. Оформлення документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, у період дії карантину здійснюється за місцем звернення особи.
З дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення, а також забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
В цілому прийняті нововведення, як я вже зазначила вища, стосуються різних сфер суспільного життя і спрямовані на підтримку бізнесу та громадян, а також на мінімізацію ризиків, які можуть виникнути в умовах встановлення карантину.
Нагадаю, що у зв’язку введенням протиобмежувальних карантинних заходів отримати безоплатну правову допомогу можна дистанційно:
? напишіть на нашу електронну пошту:
? зателефонуйте на номер Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги: (0462) 77-51-68.
Необхідні документи можна залишити в ? скриньці для кореспонденції, що знаходиться за адресою: 14005, м. Чернігів, проспект Миру, 49-А, 7-й поверх.
Правову консультацію можна також отримати:
✅ зателефонувавши на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103
✅ адресувати запитання в месенджер ФБ-сторінки:
✅ поставити запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД
✅ прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога» та обговоривши її у нашому чаті.
✅ скориставшись правничою вікіпедією WikiLegalAid.